Connect with us

MAVİ KADIN

Yalnız İnsanların Kurgu Hayatları

Yayımlanma:

,

Başlığımın soyut derinliğinin aksine bugün sizlere benim için yeni çağın yalnızlığını en somut şekilde dile getiren bir konudan bahsetmek istiyorum: Sosyal Medya Hayatları.

Teknolojinin, soluk aldığımız için vücudumuza bulaşan ve bilim kurgu filmlerine konu olan bir virüs gibi hızla yayıldığı şu günlerde, insanlar artık telefonlarındaki kurgu hayatları ile sabah uyandıklarında onları bekleyen gerçek hayatlarını ayırt edemez hale gelmiştir. Hangi hayatın daha cezbedici olduğunu sorguladığımda ise birçok psikolojik, sosyolojik ve hatta ekonomik alt yapılarla insanları sosyal medyaya yönlendiren soyut ve sübliminal bir üst yapı olduğunu fark etmek acı vericiydi diyebilirim.

Öncelikle toplumun parçası olduğumuzu, diğer insanlar gibi yaşadığımızı kabullendirebilmek için bulaştık sosyal medyaya. Sosyalleşmek en birinci nedeni de diyebilirim. Daha sonra gerçekte herkes gibi yaşarken herkesten daha özel ve değerini bildiğimiz bir hayatımız olduğunu kanıtlamak istedik. Çocuğunu büyüten annenin çocuğunun her anını kocaman gülücükler ve düşündürecek yorumlarla paylaşarak anneliği kutsallaştırması, anne olmayanları bilinçli ya da bilinçsizce özendirmesi, anne olmanın partilerde boy göstermekten çok daha derin anlamlar içerdiğini anlatmaya çalışması işte bu nedenledir.

Hele bir de hayata bakış açıları toplumun geri kalanından farklı olduğu için alternatif yaşamlar seçen ve bu yaşamlarını hevesle sergiledikleri için binlerce takipçi kazanarak tatmin olan bir ‘doğa severler’ grubu vardır ki araştırmamı yaparken sosyal medyada beni en çok heyecanlandıran grup olduğunu belirtmek isterim.

Doğa severler grubunun bir parçası olabilmeniz için öncelikle doğayı sevmeniz gerekir demeyi çok isterdim ama öncelikle zengin olmanız gerekir. Çünkü bir kenarda kendi kendine akıp giden gerçek hayatınızda sorumluluklarınız, eve ekmek getirme derdiniz olmasın ki sırtınızda evinizi taşıyarak dünyanın değişik bölgelerinde kamp yapabilin. Her yaprak parçasını fotoğrafladıktan sonra altına ‘Şehirler sizin olsun ben dağlarımla, ağaçlarım, yapraklarımla mutluyum.’ temalı, insanlardan uzak yaşamanın huzur verdiğini anlatan yorumlar yazarak özgüvenli,  yalnızlığı ve kendiyle mutlu bireyler olabilin. Tam olarak karşılamasa da psikolojide en üst basamaktır aslında bu algı: Kendini Gerçekleştiren Birey. Araştırmamı yaparken bu kadar algıları yüksek bireyler varsa birçok sorunun üstesinden daha kolay gelebiliriz o zaman diye en basitinden düşünmüştüm ki bir çelişki ile burun buruna geldim. Kendini gerçekleştiren bireylerin kendini gerçekleştirmesi için en az 2 bin beğeni alması gerekiyor. Birkaç kişiyle yaptığım görüşmeler sonucunda tüm bu beğenilerin ve takipçi sayılarının altında yatan başka bir gerçekle tanıştım. Ekonomi, sponsorlar, takipçi sayısına göre yapılan ürün tanıtımları, ek gelirler…

Yeni çağın yeni gözdesi ve yaşam şekli sosyal medya ile belki de yeni bir ekonomik üst yapının doğuşuna tanıklık ediyoruzdur kim bilir! Bu durum sosyoloji biliminde çok önemli bir çığır açacak olsa da siz yine de sabah uyandığınızda günaydınlarınızı telefonunuzun ucundakilere değil kapıdan çıktığınızda ilk karşınıza çıkan kişiye söyleyin.

İnsan doğasında dokunmak, sarılmak, koklamak, hissetmek olduğunu unutmadan insan yanlarımızı kaybetmeden yaşayacağımız güzel bir hafta sonu olsun.

Mavi Kadın

DEVAM ET
Yorum Yap

YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI