Connect with us

MAVİ KADIN

Azdan çoğa…

Yayımlanma:

,

Yaşam, dengelenmek üzerine kuruludur. Dünyanın bir yerinde birileri doğarken başka bir yerinde hayata veda eder. Bir çiftçi buğdayını ekerken bir çocuk,  dünyanın herhangi bir yerindeki fırından ekmek alır. Bu bir döngü ve denge işidir.

Doğa sürekli verirken insanlar sadece alırsa dünyanın dengesiyle  biraz oynanmış olur ve  bu da bugünkü tüketerek mutsuz olan insanları ortaya çıkarır. Bugün sizlere naçizane tüyolar vererek hayatımızı birazcık olsun anlamlandırmamıza katkıda bulunmak istiyorum. İnsan azalarak nasıl çoğalır?

100 eşya kuralını uygulayın.

Şimdi birlikte düşünelim. Sadece 100 tane eşyayla yaşamanız gerekse neleri alırdınız? Ev, araba, koltuklar, mutfak gereçleri, bolca kıyafet, saatleriniz, ojeleriniz, ayakkabılarınız, kravatlarınız, kitaplarınız, cd’leriniz, posterleriniz, balıkçı malzemeleriniz… 100 eşya mı demiştim? İmkansız… Aslında ilk insanların eşyasız yaşadığını düşünürsek bugün neden 100 eşyayla yetinemediğimizi sorgulayabiliriz.

Hayatınızdaki fazlalıklardan kurtularak mutlu olabilirsiniz.

Bence işe teknoloji temizliğiyle başlamak en büyük adımı atmaktır. Gün içerisinde telefonunuzu elinize kaç kere aldığınızı sayarak her gün bunu bir eksiltmeyi deneyimleyebilirsiniz mesela.

İlişkilerinizi gözden geçirin ve sizi yoran insanları yavaşça hayatınızdan çıkarın.

Hızlı  kayıplar büyük boşluklara yol açarken zamana yayarak hayatınızdan çıkardığınız insanlar ruhunuzu dinginleştirir. Tek yapmanız gereken sizi yoran ilişkilerinizi algılayıp onlardan vazgeçebilme cesaretini gösterebilmeniz.

Tüketmeyin.

Alışveriş yaparken elinize aldığınız ve ilk görüşte ‘Bu benim olmalı!’ dediğiniz o vazgeçilmez şey her neyse ona bir kere daha bakın ve ‘Hayatımı bu muhteşem şey olmadan devam ettirebilir miyim?’ diye sorun kendinize. Hayatınızı devam ettiremiyorsanız elinizdeki nesne gerçekten muhteşemdir. Düşünmeyin alın. Ama birçok insan kendine bunu sorduğunda vazgeçilmez olan çok az nesneyle karşılaşmıştır. Bu yüzden nesnelerinizden vazgeçin.

Üretin.

Mesela bir toprak parçasına tohum ekin. Bir çocuğa masal anlatın. Bir sabah ekmeğinizi kendiniz pişirin. Kullanmadığınız eşyalarınızı takas pazarlarında değerlendirin. Ağaç dikin, Doğaya dönün yüzünü.

Beyninizi ve ruhunuzu çoğaltın.

Yaşamlarınızı küçük adımlarla değiştirirken ulaşmak istediğimiz tek bir yer var aslında: Beynimizi ve ruhumuzu çoğaltmak. Kitap okuyun. Düşünün, içsel yolculuklar yapın, analiz edin, hayal kurun, gülümsetin.

Çoğalmak üzere…

 

 

 

 

 

DEVAM ET
Yorum Yap

YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI