Connect with us

TÜRKİYE

İşte adım adım taşerondan geçiş süreci

Yayımlanma:

,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemlerinin hemen ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron işçilerin geleceği hakkında konuşmuştu.

Resmi olarak yürürlüğe girmeyen yasa için kulaktan dolma bilgiler mevcut. Bilgi karmaşasının çok olduğu konuda, net olan birkaç nokta var.

Buna göre evet; taşeron firmalar devreden çıkacak. Taşeron firmaları üzerinden kamuda çalışan işçiler, belediyelerin şirketlerine dahil olacak ve bu şirketler üzerinde istihdam edilecek. Yani “Kamu İktisadi Teşekkülleri” denilen nokta tam da burası. Yani belediyelerin hali hazırda bulunan şirketleri, ya da kurulacak olan şirketler.

4A güvencesinde çalışan personeller, yukarıda da belirtildiği üzere belediye kadrolarına, belediye şirketleri üzerinden dahil edilecek. Yani şu belediye kadro çeşidi olan “belediye işçisi” olmayacaklar.

Taşeron işçilerle her 3 yılda bir imzalanan sözleşme durumu halen geçerli olacak. Belediye şirketlerinde istihdam edilecek işçiler, her 3 yılda bir sözleşme imzalayacak.

Maaşlar yükselmeyecek, azalmayacak.

Taşeron sistemindeyken sahip olunan haklar, yeni sistemde de geçerli olacak.

Taşeron sistemde üye olunan sendikalar ve sendikal haklar, aynı şekilde yeni sisteme de geçecek.

İşçi çalıştırırken taşeron firmalar ile ihaleye giren belediyelerden bu hak alınacak. Yani belediyeler ihaleye çıkamayacak.

Son yapılan açıklamaya göre ise hükümetin tabiri ile “kadroya alınacak” taşeron işçilere 53 günlük ikramiye verilecek.

 

DEVAM ET
Yorum Yap

YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI