Connect with us
reklam

Dünya

Paris’te 60 bin kişi eylemde

Fransa’da iş yasasındaki değişikliklere karşı CGT sendikasının çağrısına uyan 60 bin sendikalı sokağa döküldü.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yürürlüğe sokmak istediği yeni iş yasasına karşı tepkiler büyüyor. İşçi sendikalarının ve konfederasyonlarının şiddetle karşı çıktığı bu reformu haksız bulan 60 bin kişi, Paris sokaklarına döküldü.

Rennes, Nantes, Lyon ve Marsilya’da da baş gösteren sokak eylemleri, Macron’un göreve gelmesinin ardından ilk eylem olma niteliği taşıyor. Ülkede halk, çalışma yasasına ait bu reformu protesto ediyor. Ülkede neredeyse tüm işçi ve öğrenciler eylemde. Hükümet, eylemlere rağmen yasa reformunda geri adım atmayacaklarını açıklarken, CGT Sendikası Genel Sekreteri Philipppe Martinez ise yasaya karşı güçlerini göstereceklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise yasaya karşı çıkıp eyleme katılanları “tembel ve radikal marjinaller” olarak nitelendirdi. Cumhurbaşkanının bu sözlerinin duyulmasının ardından eyleme katılan işçiler; “Tembeller burada, Macron nerede” sloganları ile yürüdüler.

Söz konusu reforma göre işçi ve memur ayrımı ortadan kalkıyor. İşten çıkarılma durumunda ad verilecek olan tazminata bir üst sınır getiriliyor. Sendikalılaşma için asıl kötü haber ise; 50’den fazla sayıda işçi çalıştıran şirketlere, sendika olmaksızın pazarlık yapma hakkı tanınıyor. Reforma göre daha kısa süreli sözleşmeler imzalanabilecek.

Sendikalara göre 60 bin, Paris Valiliği’ne göre 24 bin kişi eyleme katıldı.

Dünya

Şu ana kadar en az 248 kişi hayatını kaybetti

Meksika’da yaşanan deprem 7.1 şiddetinde ölçüldü. Çok sayıda hayatını kaybeden var. (daha&helliip;)

Devam et

Dünya

Londra metrosunda patlama

İngiltere’nin başketni Londra’da patlama meydana geldi. Çok sayıda yaralı var.

Parsons Green metro istasyonunda meydana gelen patlamada çok sayıda yaralıların olduğu belirtildi. BBC ise bunun bir terör saldırı olarak incelendiğini söyledi. Trene konulan bir çanta içindeki kovanın patlaması ile büyük bir panik yaşandı. Olayı sosyal medya hesaplarından da paylaşan metrodaki yolcular, bazılarının yüzlerinde yanıklar oluştuğunu ifade ettiler. Sadece patlamanın etkisi ile değil, olayın hemen ardından kaçmak isteyenlerin yarattığı izdihamdan dolayı da yaralanmalar meydana geldi. Görgü tanıkları, patlama ile bir alev topunun oluştuğunu ve vagon boyunca ilerlediğini söylediler.

Devam et

Dünya

Frankfurt’ta biber gazlı saldırı

Almanya’da gerçekleşen olayda havaalanında bekleyen yolculara saldırı düzenlendi. (daha&helliip;)

Devam et

Facebook

ESKİŞEHİR HABERLERİ

Eskişehir36 dakika önce

Yunus Emre Lions’tan gençlere eğitim desteği

Yunus Emre Lions Kulüp, gençlere aydınlık bir gelecek sunmak adına her yıl verdiği eğitim bursu için destek etkinliği düzenledi.

Eskişehir56 dakika önce

Buray Eskişehir’de konser verecek

11. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun kapanışı ve NeoPlus Outlet ve Yaşam Merkezi’nin 10.yıl kutlamaları kapsamında Buray NeoPlus’ta sevenleriyle buluşacak.

Eskişehir22 saat önce

Odunpazarı’ndan “Sağlıklı Yaşlanma Semineri”

Odunpazarı Belediyesi, Koca Çınar Yaşam Merkezi müdavimleri için “Sağlıklı Yaşlanma Semineri” düzenliyor. Odunpazarı Belediyesi tarafından Odunpazarı’nda yaşayan 45 yaş ve...

Eskişehir22 saat önce

Başkan Ataç Rumelili iş adamlarıyla görüştü

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Eskişehir Rumeli Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin konuğu oldu.

Eskişehir2 gün önce

Çifteler’de asfalt çalışması

Çifteler’de ESKİ tarafından alt yapı çalışmaları tamamlanan caddeler Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yoğun çalışmalarıyla yeniden asfaltlanarak, modern bir görünüme kavuşturuluyor.

Eskişehir3 gün önce

ESPARK AVM’nin çatısında intihar girişimi

Bugün 16.00 sularında Espark AVM’nin çatısında görülen genç korkuttu.

Eskişehir3 gün önce

CHP Eskişehir kongre süreci-Yorum haber

BİR KONGRE SÜRECİNİN ERKEN ANALİZİ Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongre takvimi işlemeye başladı. CHP kongreleri ile meşhur, kurultayları ile Türkiye’nin siyasi...

EN ÇOK OKUNANLAR